Chat with us, powered by LiveChat
telephone
Pomoc s nastavením
+49 69 173261340
 
Trustmask
Pro filtrování nebyly nalezeny žádné výsledky!
MICROSOFT WINDOWS SERVER 2008 STANDARD MICROSOFT WINDOWS SERVER 2008 STANDARD
Microsoft Windows Server 2008 Windows Server 2008 je přímým nástupcem verze serveru 2003 společnosti Microsoft. "Longhorn", jak zní neoficiální název systémového softwaru, obsahuje nejen řadu vylepšení oproti svému staršímu předchůdci,...
1 283,90 Kč *
MICROSOFT WINDOWS SERVER 2008 R2 STANDARD MICROSOFT WINDOWS SERVER 2008 R2 STANDARD
Microsoft Windows Server 2008 R2 Windows Server 2008 je přímým nástupcem verze serveru 2003 společnosti Microsoft. "Longhorn", jak zní neoficiální název systémového softwaru, obsahuje nejen řadu vylepšení oproti svému staršímu...
1 283,90 Kč *

Windows Server 2008: Pohled na operační systém

Úvod

Kategorie "Windows Server 2008" přináší podrobný pohled na jeden z nejdůležitějších operačních systémů společnosti Microsoft. Systém Windows Server 2008, známý také jako Windows Server 7, byl uveden v únoru 2008 a přinesl s sebou řadu inovací a vylepšení pro serverová prostředí. V tomto článku se budeme zabývat systémem Windows Server 2008 v jeho různých aspektech a zdůrazníme nejdůležitější aspekty.

Edice systému Windows Server 2008

Windows Server 2008 Standard Edition

Edice Standard nabízí základní serverové funkce a je ideální pro malé a střední podniky. Díky podpoře až 4 procesorů a 32 GB paměti RAM poskytuje solidní základ pro většinu podnikových potřeb.

Windows Server 2008 Enterprise Edition

Tato edice s pokročilými funkcemi, jako je clustering a pokročilá virtualizace, je určena pro větší podniky a datová centra. Umožňuje škálování až na 8 procesorů a 2 TB paměti RAM a poskytuje výkonnou platformu pro náročné aplikace.

Windows Web Server 2008

Tato edice je navržena speciálně pro webové aplikace a nabízí optimalizovaný výkon a zabezpečení webových serverů. Podporuje až 4 procesory a 64 GB paměti RAM a poskytuje tak solidní základ pro webové aplikace a hostingové služby.

Windows Server 2008 Datacenter Edition

Tato edice je určena pro vysoce výkonná datová centra a nabízí neomezenou virtualizaci a škálovatelnost. Díky podpoře až 64 procesorů a 2 TB paměti RAM umožňuje nasazení vysoce virtualizovaných prostředí a podporu velkých podnikových aplikací.

Nové funkce a vylepšení

Správce serverů

Byl představen Server Manager jako centrální konzola pro správu, která výrazně zjednodušuje nastavení a správu serverových služeb. Pomocí nástroje Server Manager mohou správci přidávat nebo odebírat serverové role a funkce, sledovat výkon serveru a spravovat aktualizace.

Hyper-V

Windows Server 2008 byl prvním operačním systémem, který podporoval virtualizační platformu společnosti Microsoft, Hyper-V. Ta umožnila konsolidaci serverů a efektivní využití zdrojů. Hyper-V umožnila firmám provozovat více virtuálních počítačů na jednom fyzickém hostiteli a optimalizovat využití hardwaru.

PowerShell

Zavedení prostředí Windows PowerShell způsobilo revoluci ve správě serverů díky možnostem automatizovaného skriptování a zvýšení efektivity administrátorů. Pomocí prostředí PowerShell mohou správci automatizovat složité úlohy a urychlit opakující se úkoly.

Vylepšení sítě

Systém Windows Server 2008 přinesl významná síťová vylepšení, včetně ochrany přístupu k síti (NAP) a vylepšených možností brány firewall a směrování, které zvýšily bezpečnost a výkon. NAP umožnila monitorování a vynucování zásad zabezpečení pro zařízení přihlašující se do sítě.

Vylepšené zabezpečení systému Windows Server 2008

Šifrování disků BitLocker a řadič domény pouze pro čtení (RODC) jsou příklady bezpečnostních funkcí zabudovaných do systému Windows Server 2008, které lépe chrání data a sítě. Nástroj BitLocker umožnil šifrovat pevné disky a chránit tak data před neoprávněným přístupem, zatímco RODC zvýšil zabezpečení řadičů domény Active Directory.

Životní cyklus a podpora

Ačkoli měl systém Windows Server 2008 dlouhý životní cyklus, rozšířená podpora skončila v lednu 2020, což znamená, že společnost Microsoft již nebude poskytovat aktualizace zabezpečení ani opravy chyb. Společnosti, které stále používají systém Windows Server 2008, by proto měly urychleně přejít na novější verzi, aby byly jejich systémy bezpečné a aktuální. Přechod na podporovanou verzi, jako je Windows Server 2019 nebo Windows Server 2022, je nezbytný pro minimalizaci bezpečnostních rizik a zachování funkčnosti.

Závěr

Systém Windows Server 2008 byl bezpochyby milníkem ve světě serverových operačních systémů. Díky různým edicím, novým funkcím a vylepšením výrazně usnadnil firmám správu a škálování jejich serverových prostředí. Přestože jeho rozšířená podpora skončila, jeho odkaz zůstává živý v modernějších serverových operačních systémech, jako jsou Windows Server 2016 a Windows Server 2019. Doporučuje se však urychleně provést upgrade na podporovanou verzi, abyste minimalizovali bezpečnostní rizika a využili nejnovějšího vývoje serverových technologií. Systém Windows Server 2008 nepochybně položil základy budoucích inovací a zůstane významnou kapitolou v historii serverových operačních systémů.