Microsoft Windows Server 2019
Windows Server 2019 je zásadní odpovědí na současné výzvy moderního IT, které se stále více přesouvá směrem ke cloudovým aplikacím a službám a opouští lokální datová centra. Nový operační systém Windows Server vychází z Windows 10 a je pro tyto výzvy ideálně vybaven: nabízí mnoho vylepšení stávajících i nových funkcí, které usnadňují efektivní a účinnou práci a zároveň ještě více rozšiřují možnosti správy a ochrany citlivých dat.
Operační systém Windows Server 2019 navíc úzce propojuje lokální (místní) prostředí s Azure. Podniky tak mohou využívat další vrstvy zabezpečení a nové hybridní funkce.
Nástroj Storage Migration Service usnadňuje nejen přechod na novou verzi serveru, ale také migraci serverů včetně dat do cloudu. Tam může jako úložiště sloužit Azure File Sync nebo server Windows v Azure.
Stejně jako u předchozí verze zachovává Microsoft i u Windows Serveru 2019 v edicích Standard a Datacenter formu licencování, která je založena na počtu jader namísto procesorů.
Společnost Wiresoft nabízí edice Windows Server 2019 Standard a Datacenter jako licence na 2 jádra a také původní nevyužité jednotlivé licence 16jádrového balíčku. Ty pocházejí legálně z objemových licencí od společností, které nepotřebovaly celý objem licencí.
Windows Server 2019 - nejdůležitější nové funkce a vlastnosti
Oproti verzi Windows Server 2016 nabízí Windows Server 2019 řadu vylepšení i doplňků, které posouvají zabezpečení i možnosti virtualizace na novou úroveň.
Hybridní funkce integrované ve verzi Server 2019 umožňují ještě větší integraci a využití služeb Microsoft Azure v lokálním datovém centru. Nyní lze využívat služby, jako je Azure Backup, Azure Site Recovery, a také Azure Update Management a Azure Network Adapter. Síťový adaptér Azure nabízí výhodu propojení místního serveru s virtuální sítí Azure v cloudu Azure.
Níže uvádíme přehled nejdůležitějších nových služeb v systému Windows Server 2019:
Windows Server 2019 - podpora Kubernetes a rozšířená podpora pro Linux
Platforma Windows Server 2019 stejně jako předchozí verze podporuje kontejnery neboli Kubernetes. Nyní je také možné souběžně používat kontejnery pro Linux a Windows spravované pomocí Kubernetes. Kubernetes byl také rozšířen o nové funkce, jako je síťové propojení kontejnerů. Vylepšeny byly také jednotlivé obrazy kontejnerů. Přibyl obraz kontejneru "windows", který má širší škálu funkcí než předchozí obrazy.
Windows Server 2019 - Hyperkonvergovaná infrastruktura (HCI)
Platformy HCI jsou ideální pro virtualizaci serverů a desktopů, lze je poměrně snadno implementovat a spravovat a také škálovat. Windows Server 2019 zde také oproti verzi 2016 nabízí nové funkce, které výrazně zjednodušují složitost a nasazení a IT infrastruktur.
Windows Server 2019 - nové služby pro softwarově definované sítě (SDN)
Software Defined Networking nabízí ve verzi 2019 také řadu vylepšení a doplňků. Novinkou je zde monitorování firewallu a možnost vzájemného porovnávání dvou sítí při jejich bezproblémovém propojení. Šifrované sítě poskytují bezpečné šifrování virtuálních sítí pomocí technologie DTLS (Datagram Transport Layer Security), která dokáže zabránit pokusům o manipulaci a odposlech.
Windows Server 2019 - Analytické funkce s nástrojem System Insights
Systém Windows Server 2019 nabízí prediktivní analytické funkce pomocí funkce System Insights. S podporou modelu strojového učení lze vyhodnocovat systémová data serveru, jako jsou hodnoty výkonu a události, a vytvářet přesné předpovědi, které snižují nároky na reaktivní správu instancí systému Windows Server, například v případě úzkých míst ve výkonu.
Windows Server 2019 - Vyšší zabezpečení citlivých dat v systému Windows Server 2019
Ohrožení nebo ochrana infrastruktury a citlivých pracovních zátěží zůstávají i nadále vysokou prioritou pro všechny moderní podniky. Za tímto účelem jsou nyní v systému Windows Server 2019 k dispozici nástroje, jako je řadič domény a stíněné virtuální počítače. Kromě toho byly do nástroje Windows Defender přidány nové funkce, například Exploit Guard, který je součástí pokročilé ochrany před hrozbami (ATP) nástroje Windows Defender a umožňuje sledovat přístup k síti a k dokumentům a složkám v ní umístěným. Kromě toho bezpečnostní funkce Azure AD, jako jsou Azure AD Banned Passwords a Azure AD Password Protection, umožňují chránit místní službu Active Directory.
Další funkce, které jsou obsaženy pouze v edici serveru Datacenter 2019, jsou popsány v následujícím srovnání.
Windows Server 2019 - Srovnání Windows Server 2019 Standard a Datacenter
Přestože obě serverové edice Standard a Datacenter mají téměř totožný rozsah funkcí, liší se v příslušných možnostech virtualizace. O tom, která edice systému Windows Server 2019 je v jednotlivých případech nejvhodnější, proto rozhoduje především míra virtualizace, která je ve firmě provozována.
Existují tedy určité rozdíly, které ovlivňují rozhodnutí o nákupu konkrétní edice: Například Hyper-V je v edici Standard značně omezena, stejně jako využití Storage Spaces Direct a replikace úložiště; plnou škálu služeb zde nabízí pouze edice Datacenter.
Windows Server 2019 Standard
Windows Server 2019 Standard je vhodný pro menší a větší firmy, které vyžadují pokročilejší funkce. Podpora kontejnerů v neomezeném počtu je součástí edice Standard. Při použití kontejnerů Hyper-V je však třeba zajistit, aby byly povoleny pouze dva kontejnery, protože edice Standard umožňuje pouze 2 virtuální počítače (VM).
Edice Standard má limit paměti RAM 24 TB a žádný limit pro CPU, přičemž minimální počet jader na server je 16 a na procesor 8 jader.
Windows Server 2019 Datacenter
VerzeWindows Server 2019 Datacenter nabízí nejširší sadu funkcí ze všech edic a prakticky neomezená práva pro virtualizaci, tato verze je ideální pro potřeby organizací s velkou zátěží IT a vysokou mírou virtualizace.
Stejně jako v edici Standard je zde limit paměti RAM 24 TB a počet jader je neomezený. Počet povolených virtuálních počítačů a kontejnerů Hyper-V je však neomezený.
Nejdůležitější odlišnosti mezi serverovými edicemi Standard a Datacenter jsou následující:
Windows Server 2016 - Stíněné virtuální stroje (Shielded VM)
Shielded Virtual Machines umožňuje vytvářet a chránit vysoce zabezpečené virtualizační infrastruktury. Shielded VM uzavírá virtuální servery a zabraňuje neoprávněným osobám v přístupu a kopírování kritických dat virtuálního počítače, který je například outsourcován do veřejného cloudu, a jeho následnému spuštění na serveru třetí strany. Shielded VM tak nabízí spolehlivou ochranu před zneužitím a krádeží dat.
Windows Server 2016 - Softwarově definované sítě
SDN - Software Defined Networking - pro Windows Server 2019 umožňuje centrální konfiguraci i dynamickou správu fyzických síťových zařízení - jako jsou směrovače a přepínače - i virtuálních - např. brány.
Windows Server 2019 - Funkce úložiště
Server 2019 - Storage Spaces Direct a Storage Replica
V závislosti na edici serveru nabízí systém Windows Server 2019 různý rozsah funkcí úložiště, přičemž pouze edice Datacenter podporuje všechny související funkce systému Windows Server 2019. Například edice Standard nemá funkci Storage Spaces Direct, ale má funkci Storage Replica.
Server 2019 - Storage Replica pro Windows Server
Funkce Storage Replica v systému Windows Server 2019 minimalizuje výpadky díky funkci Disaster Preparedness a zabraňuje ztrátě dat na úrovni souborového systému. V tomto případě podporuje Storage Replica synchronní i asynchronní replikaci: V případě synchronní replikace Storage Replica zrcadlí data ve fyzických lokalitách se svazky zabezpečenými proti výpadku; v případě asynchronní replikace se data zrcadlí mezi lokalitami pomocí síťových linek s vyšší latencí.
Server 2019 - Storage Spaces Direct (S2D) - pouze v serverech datových center
Pomocí funkce Storage Spaces Direct lze místní datová úložiště serverů spojit do virtuálního clusteru. V tomto clusteru mají uzly různé fyzické datové nosiče, což mohou být i různé systémy datových nosičů. Komunikace mezi jednotlivými datovými nosiči probíhá pomocí protokolu SMB. S2D nejen zjednodušuje nastavení a správu systémů softwarově definovaných úložišť (SDS), ale také umožňuje vytvářet škálovatelné a vysoce dostupné systémy úložišť.
Server 2019 - Minimální hardwarové požadavky pro Windows Server 2019
Pro zajištění bezpečného a bezproblémového provozusystému Windows Server 2019 jsou nezbytné následující minimální požadavky. Skutečné požadavky závisí na příslušné konfiguraci systému a nainstalovaných aplikacích.
OPERAČNÍ PAMĚŤ: 512 MB
2 GB pro server s možností instalace "desktop display"
Místo na pevném disku: 32 GB
Požadovaná rychlost procesoru: 1,4 GHz s 64bitovým systémem
Grafická karta s podporou Super VGA: 1 024 x 768 Px
Licencování systému Windows Server 2019 Standard a Datacenter
Společnost Microsoft nabízí licenční model pro edice Windows Server 2019 Standard a Datacenter výhradně prostřednictvím počtu jader. Stejně jako u předchozí verze 2016 je licencování na jádro, které společnost Microsoft zavedla, založeno na dvou jádrech procesoru jako minimální jednotce v každém případě. Kromě hardwaru (licence na jádro) musí být licencováni také klienti přistupující k systému Windows Server 2019 (licence CAL).
Jak funguje licencování jádra systému Windows Server 2019?
Licencování systému Windows Server 2019 je vždy založeno na fyzickém hardwaru. Každá licence pokrývá dvě fyzická procesorová jádra. Jak edice Windows Server 2019 Standard, tak edice Datacenter jsou licencovány na základě počtu procesorových jader fyzického serveru, na kterém má být serverový operační systém nainstalován.
Podle licenčních pravidel společnosti Microsoft platí minimální licenční počet 8 jader na procesor - bez ohledu na skutečný počet jader, který může být nižší. Při licencování serveru se 2 procesory se tedy účtuje minimálně 16 jader, takže je třeba 8 licenčních balíčků pro 2 jádra.
Další licenční požadavky pro Windows Server 2019
Každý server Standard s licencí Windows Server 2019 je oprávněn provozovat maximálně dvě instance Hyper-V na jedno licenční jádro. Pokud je však v edici Standard požadováno více instancí Hyper-V, je třeba přelicencovat všechna aktivní jádra.
Naproti tomu ve verzi Windows Server 2019 Datacenter není počet virtuálních počítačů omezen. Podmínkou je, aby byla licencována všechna procesorová jádra serveru.
Na serveru s licencí na 16 jader mohou běžet maximálně 2 servery Windows. Pro spuštění 3 serverů se systémem Windows je pak zapotřebí licence na 32 jader. Pro instance Linuxu však není vyžadována žádná další licence.
Koupit edice Windows Server 2019 za rozumnou cenu u společnosti Wiresoft
Edice Windows Server 2019 jsou u společnosti Wiresoft k dispozici v edicích Standard a Datacenter. Podle toho, zda chcete doplnit stávající licence Windows Server 2019 nebo licencovat své servery novou edicí, máte na výběr mezi dodatečnými licencemi na 2 jádra nebo jednotlivými objemovými licencemi z balíčků na 16 jader pro edice Standard a Datacenter. Wiresoft přitom nabízí levné nevyužité licence od firem, které jsou zakoupeny legálně.
Při nákupu licencí Windows Server 2019 od společnosti Wiresoft tedy získáte pouze nepoužité originální licence, které pocházejí od evropských společností, a jsou tedy kompatibilní. Jejich pravost i bezchybnou funkčnost společnost Wiresoft předem důkladně zkontrolovala. To potvrzuje mnoho spokojených zákazníků společnosti Wiresoft. Pokud máte jakékoli dotazy ohledně licencí pro edice Windows Server 2019 Standard a Datacenter, kontaktujte nás.